نگهبان آسمان (۲) | داستان زندگی و سرنوشت سپهبد نادر جهانبانی

episode36

حوالی ساعت چهار بعدازظهر ۲۱ بهمن سال ۵۷، یه ماشین تشریفات به پایگاه هوایی دوشان تپه میرسه. نادر جهانبانی از اون ماشین پیاده میشه و سوار هواپیمای فوکر افِ ۲۷ فرندشیپ میشه. اون هواپیما یه هواپیمای مسافربری توربو ساخت هلند بود که تو دوره خودش، پر فروش ترین هواپیمای جهان شناخته میشد. راننده تشریفات از ماشین پیاده میشه، سیگارش رو روشن میکنه، و همونطور که داشت پوک عمیقی به سیگار میزد میبینه که اون هواپیما خیلی زود شروع به حرکت میکنه و عمود به سمت آسمون میره. اولش خیال میکنه که جهانبانی میخواد با اون هواپیما فرار کنه. اما اون قصد فرار نداشت. میخواست فقط واسه آخرین بار، دور تا دور شهر، پرواز کنه… .

تیزر نگهبان آسمان (۲) | داستان زندگی و سرنوشت سپهبد نادر جهانبانی

episode36-teaser

همراهان عزیز راوکده سلام. قسمت پایانی اپیزود سریالی “نگهبان آسمان” آماده شده و روز شنبه ۲ تیر ماه از همه پلتفرم‌های پادگیر منتشر میشه و قابل شنیدنه. اما، از امروز، و فقط به مدت ۵ روز می‌تونید این قسمت رو به صورت اختصاصی از فروشگاه راوکده تهیه کنید، و زودتر شنونده بخش پایانی ماجرا باشید. لینک تهیه این قسمت رو داخل توضیحات اپیزود قرار دادیم.

نگهبان آسمان (۱) | داستان زندگی و سرنوشت سپهبد نادر جهانبانی

episode35

صبح بیست و ششم بهمن سال ۵۷، دقیقا ۴ روز بعد از اعلام رسمی سقوط حکومت پهلوی، محاکمه ۲۹ نفر از سران رژیم، تو مدرسه ای تو خیابون ایران، تو شرق تهران برگزار میشه. تو بین اون ۲۹ نفر، یه ارتشی قد بلند، با چشمای آبی و لباس فرم خلبانی و ته ریش مرتب شده، توجه خیلیارو به خودش جلب کرده بود… .

وارث ناکام | ماجرای زندگی محمدعلی شاه، ششمین پادشاه از دودمان قاجار

episode34

محمدعلی شاه، ششمین پادشاه قاجار و وارث تاج و تختی بود که تو طوفان مشروطه به لرزه درآمده بود. وقتی که پدرش مظفرالدین شاه، تقریبا ده سال به ایران حکمرانی کرده بود، سلطنت محمدعلی شاه به دو سال و هفت ماه بیشتر نرسید. اون تو سایه پدر و پدربزرگش ناصرالدین شاه، که حدود ۴۸ سال به ایران حکومت کرده بود، محکوم به فنا بود… .

آن شب | ماجرای سینما رکس و خالق فاجعه، حسین تکبعلی زاده

episode33

شب بیست و هشتم مرداد سال ۱۳۵۷، آبادان غرق سکوت بود. انگار توی اون حال و هوا و جو انقلاب، شهر آبادان از اتفاق شومی که قرار بود واسش بیوفته مطلع بود. سینما رکس، مملو از جمعیت بود و حدود هفتصد نفر، منتظر تماشای فیلم گوزن های مسعود کیمیایی بودن. اما هیچ کس نمی‌دونست که اون شب، قراره به چه شب هولناک و فراموش‌نشدنی و در عین حال تاثیرگذاری تو تاریخ ایران تبدیل بشه. هنوز فیلم به نیمه ها نرسیده بود که ناگهان، سکوت سینما با فریادی وحشتناک شکسته میشه… .

معشوقه | داستان زندگی و سرنوشت لیلا امامی، همسر امیرعباس هویدا

episode32

لیلا خانم از این‌که زن نخست‌وزیر شده‌اید خوشحالید؟ خوشحال؟ ابدا… زن نخست‌ وزیر بودن هیچ‌گونه محسناتی ندارد که دلم را به آن خوش بکنم. امیر هر کار دیگری هم داشت، هم خودش راحت‌تر بود هم حقوق بیش‌تری می‌گرفت. لیلا که خیلی قبل تر از انقلاب سال ۱۳۵۷ کشور رو ترک کرده بود، چند روز بعد از انقلاب خانه اش مصادره میشه. عمارتی که روزگاری شاهد عشق و عاشقی لیلا و هویدا بود، بعدها به محل زندگی آقای هاشمی رفسنجانی تبدیل میشه… .

شاعر نقره ای (۲) | ماجرای زندگی و قتل نامی‌ترین شومن ایران، فریدون فرخزاد

episode31

تو دفتر روزنگاری که از فریدون باقی مونده، اون تقریبا هر چیزی رو بین سال‌های ۶۲ تا اواخر سال ۶۴ توش نوشته. البته روزنگارهای دیگه ای هم فریدون داشته. اما تو اون دفترچه، گفته که وقتی به آمریکا نقل مکان کرده، چند وقتی رو با یکی از دوستاش و سگش بلاکی زندگی میکرده. برخلاف دفترچه روزنگار اول، این دفترچه کم حوصله و درگیر مسائل روزمره زندگیه، که حاصلش یک سری جملات کوتاه، ناخوانا و بریده، و از سر ملال زدگیه. ملالی که نهایتا سرنوشت فریدون رو به شهر بن، شهری کنار رود راین، تو غرب آلمان میرسونه… .

تیزر شاعر نقره ای (۲) | ماجرای زندگی و قتل نامی‌ترین شومن ایران، فریدون فرخزاد

episode31-teaser

عزیزان سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه و هر جا هستید موفق باشید. این قسمت ۳۱ پادکست راوکده نیست. اومدم از یک زیرساخت، از یک امکان جدید تو راوکده باهاتون صحبت کنم و این خبر خوب رو بهتون برسونم! میدونید که پادکست راوکده قراره واسه همیشه رایگان بمونه. اما از این به بعد، دو یا سه هفته زودتر برخی اپیزودهای جدید رو به شکل یک اکران خصوصی منتشر می کنیم که با پرداخت یک مبلغ مختصر میتونید از طریق فروشگاه راوکده بهش دست پیدا کنید. با زیرساخت جدیدی که راه اندازی کردیم، حالا دیگه علاقمندان رواکده میتونن با خرید اپیزودهای منتخب پیش رو، ماجراها رو زودتر از بقیه بشنون! البته بعد از گذر از اون زمانی که اعلام کردیم، اپیزودها مثل قبل، و تو زمان خودش به رایگان منتشر میشه و در اختیار عموم قرار میگیره. 

شاعر نقره ای (۱) | ماجرای زندگی و قتل نامی‌ترین شومن ایران، فریدون فرخزاد

episode30

وقتی که روز شانزدهم مرداد سال ۱۳۷۱ پلیس شهر بن آلمان، جسد سلاخی شده فریدون فرخزاد رو تو آپارتمان شخصیش پیدا میکنه، احتمالا چهار/پنج روزی از قتلش میگذشته. طبق نظر پزشکی قانونی و نتایج کالبدشکافی، زمان قتل فریدون بین نهم تا پانزدهم مرداد سال ۱۳۷۱ بوده. به خاطر حرارت ناشی از روشن گذاشتن عمدی اجاق آشپزخانه توسط قاتلانش، اونم تو گرمای تابستون اون سال، فاسد شدن جسد زودتر از حالت عادی شروع شده بود، طوری که میگن حتی تشخیص چهره‌ش تقریبا غیر ممکن بود… .

معمای هویدا (۴) | داستان زندگی و سرنوشت امیرعباس هویدا

episode29

صبح روز ۱۸ فروردین سال ۱۳۵۸، محاکمه دوم هویدا برگزار میشه. این جلسه آخرین دقایق زندگی امیرعباس هویداست، که تبدیل میشه به یکی از بزرگترین معماهای تاریخ معاصر ایران. شما در این قسمت تو دادگاه دوم هویدا نشستید و روند دادگاه رو نظاره می کنید.