Search

موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید

انتخاب فصل

حوالی ساعت چهار بعدازظهر ۲۱ بهمن سال ۵۷، یه ماشین تشریفات به پایگاه هوایی دوشان تپه میرسه. نادر جهانبانی از اون ماشین پیاده میشه و سوار هواپیمای فوکر افِ ۲۷ فرندشیپ میشه. اون هواپیما یه هواپیمای مسافربری توربو ساخت هلند بود که تو دوره خودش، پر فروش ترین هواپیمای جهان شناخته میشد. راننده تشریفات از ماشین پیاده میشه، سیگارش رو روشن میکنه، و همونطور که داشت پوک عمیقی به سیگار میزد میبینه که اون هواپیما خیلی زود شروع به حرکت میکنه و عمود به سمت آسمون میره. اولش خیال میکنه که جهانبانی میخواد با اون هواپیما فرار کنه. اما اون قصد فرار نداشت. میخواست فقط واسه آخرین بار، دور تا دور شهر، پرواز کنه... .
همراهان عزیز راوکده سلام. قسمت پایانی اپیزود سریالی "نگهبان آسمان" آماده شده و روز شنبه ۲ تیر ماه از همه پلتفرم‌های پادگیر منتشر میشه و قابل شنیدنه. اما، از امروز، و فقط به مدت ۵ روز می‌تونید این قسمت رو به صورت اختصاصی از فروشگاه راوکده تهیه کنید، و زودتر شنونده بخش پایانی ماجرا باشید. لینک تهیه این قسمت رو داخل توضیحات اپیزود قرار دادیم.
صبح بیست و ششم بهمن سال ۵۷، دقیقا ۴ روز بعد از اعلام رسمی سقوط حکومت پهلوی، محاکمه ۲۹ نفر از سران رژیم، تو مدرسه ای تو خیابون ایران، تو شرق تهران برگزار میشه. تو بین اون ۲۹ نفر، یه ارتشی قد بلند، با چشمای آبی و لباس فرم خلبانی و ته ریش مرتب شده، توجه خیلیارو به خودش جلب کرده بود... .
محمدعلی شاه، ششمین پادشاه قاجار و وارث تاج و تختی بود که تو طوفان مشروطه به لرزه درآمده بود. وقتی که پدرش مظفرالدین شاه، تقریبا ده سال به ایران حکمرانی کرده بود، سلطنت محمدعلی شاه به دو سال و هفت ماه بیشتر نرسید. اون تو سایه پدر و پدربزرگش ناصرالدین شاه، که حدود ۴۸ سال به ایران حکومت کرده بود، محکوم به فنا بود... .
شب بیست و هشتم مرداد سال ۱۳۵۷، آبادان غرق سکوت بود. انگار توی اون حال و هوا و جو انقلاب، شهر آبادان از اتفاق شومی که قرار بود واسش بیوفته مطلع بود. سینما رکس، مملو از جمعیت بود و حدود هفتصد نفر، منتظر تماشای فیلم گوزن های مسعود کیمیایی بودن. اما هیچ کس نمی‌دونست که اون شب، قراره به چه شب هولناک و فراموش‌نشدنی و در عین حال تاثیرگذاری تو تاریخ ایران تبدیل بشه. هنوز فیلم به نیمه ها نرسیده بود که ناگهان، سکوت سینما با فریادی وحشتناک شکسته میشه... .
لیلا خانم از این‌که زن نخست‌وزیر شده‌اید خوشحالید؟ خوشحال؟ ابدا... زن نخست‌ وزیر بودن هیچ‌گونه محسناتی ندارد که دلم را به آن خوش بکنم. امیر هر کار دیگری هم داشت، هم خودش راحت‌تر بود هم حقوق بیش‌تری می‌گرفت. لیلا که خیلی قبل تر از انقلاب سال ۱۳۵۷ کشور رو ترک کرده بود، چند روز بعد از انقلاب خانه اش مصادره میشه. عمارتی که روزگاری شاهد عشق و عاشقی لیلا و هویدا بود، بعدها به محل زندگی آقای هاشمی رفسنجانی تبدیل میشه... .
تو دفتر روزنگاری که از فریدون باقی مونده، اون تقریبا هر چیزی رو بین سال‌های ۶۲ تا اواخر سال ۶۴ توش نوشته. البته روزنگارهای دیگه ای هم فریدون داشته. اما تو اون دفترچه، گفته که وقتی به آمریکا نقل مکان کرده، چند وقتی رو با یکی از دوستاش و سگش بلاکی زندگی میکرده. برخلاف دفترچه روزنگار اول، این دفترچه کم حوصله و درگیر مسائل روزمره زندگیه، که حاصلش یک سری جملات کوتاه، ناخوانا و بریده، و از سر ملال زدگیه. ملالی که نهایتا سرنوشت فریدون رو به شهر بن، شهری کنار رود راین، تو غرب آلمان میرسونه... .
عزیزان سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه و هر جا هستید موفق باشید. این قسمت ۳۱ پادکست راوکده نیست. اومدم از یک زیرساخت، از یک امکان جدید تو راوکده باهاتون صحبت کنم و این خبر خوب رو بهتون برسونم! میدونید که پادکست راوکده قراره واسه همیشه رایگان بمونه. اما از این به بعد، دو یا سه هفته زودتر برخی اپیزودهای جدید رو به شکل یک اکران خصوصی منتشر می کنیم که با پرداخت یک مبلغ مختصر میتونید از طریق فروشگاه راوکده بهش دست پیدا کنید. با زیرساخت جدیدی که راه اندازی کردیم، حالا دیگه علاقمندان رواکده میتونن با خرید اپیزودهای منتخب پیش رو، ماجراها رو زودتر از بقیه بشنون! البته بعد از گذر از اون زمانی که اعلام کردیم، اپیزودها مثل قبل، و تو زمان خودش به رایگان منتشر میشه و در اختیار عموم قرار میگیره. 
وقتی که روز شانزدهم مرداد سال ۱۳۷۱ پلیس شهر بن آلمان، جسد سلاخی شده فریدون فرخزاد رو تو آپارتمان شخصیش پیدا میکنه، احتمالا چهار/پنج روزی از قتلش میگذشته. طبق نظر پزشکی قانونی و نتایج کالبدشکافی، زمان قتل فریدون بین نهم تا پانزدهم مرداد سال ۱۳۷۱ بوده. به خاطر حرارت ناشی از روشن گذاشتن عمدی اجاق آشپزخانه توسط قاتلانش، اونم تو گرمای تابستون اون سال، فاسد شدن جسد زودتر از حالت عادی شروع شده بود، طوری که میگن حتی تشخیص چهره‌ش تقریبا غیر ممکن بود... .